Hazreti Mevlana ve Hazreti Şemsi Tebrizi – Geylani Karaaslan Sohbeti Dini Sohbet İzle

28
Published on 12 Temmuz 2018 by

Mevlana ve Şemsi Tebrizi,Mevlânâ Celaleddin-i Rumi (Rumi adı, Anadolu’ya yerleşip orada yaşadığı için (o dönemde Anadolu’ya Diyarı-ı Rum deniliyordu); “Efendimiz” manasına gelen Mevlânâ ise, kendisine karşı duyulan büyük saygının belirtisi olarak verilmiştir), dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve Sultan-ül Ulema (Bilginler Sultanı) lakabıyla anılan Bahaeddin Veled’in oğludur. Mevlânâ, babası Bahaeddin Veled’in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya’ya gelen Seyyid Burhaneddin ‘in manevi terbiyesi altına girmiş ve dokuz yıl O’na hizmet etmiştir.

Şems-i Tebrizi (شمس تبریزی), Tebriz’de 1164 yılında dünyaya gelmiştir. Azerbaycan Türk alimlerinden biridir. Melik Dad oğlu Ali adında bir zatın oğludur ve “Şemseddin” yani dinin güneşi lâkabıyla anılmıştır.

Daha küçük yaşlarda, manevi ilimleri tahsilde gösterdiği kabiliyetle dikkat çeken Şems, din ilimleri tahsilden sonra, genç yaşlarında Tebrizli Ebubekir Sellaf’a mürid olmuş, ününü duyduğu bütün meşhur şeyhlerden feyz almaya çalışmış ve bu sebeple diyar diyar dolaşmıştır. Bu gezginliğinden dolayı kendisine “Şemseddin Perende” (uçan Şemseddin) denilmiş, ayrıca Tebriz’de tarikat pîrleri ve hakikat arifleri ona Kâmil-i Tebrizi adını vermişlerdir.
şemsi tebrizi sözleri,şemsi tebrizi 40 kuralı,şemsi tebrizi 40 kural,şemsi tebrizi aşk sözleri,mevlana sözleri,şemsi tebrizi kimdir,şemsi tebrizi şiirleri,şemsi tebrizi kimya hatun,mevlana sozleri,mevlana sözleri,mevlananın hayatı,mevlana mesnevi,mevlana aşk sözleri,mevlana kimdir,mevlana şiirleri,mevlana eserleri

Category Tag

Add your comment

Your email address will not be published.